Žiema, vėstantys orai atneša ne tik gausų sniegą bet ir plikledžius. Esant prastoms oro sąlygoms ir slidžiai, pažliugusiai, apsnigtai kelio dangai vairuotojai turi tapti ypač atsargūs, mažinti greitį, pasirinkti tinkamą vairavimo trajektoriją. Saugumui kelyje užtikrinti svarbu ne tik kokios kokybės padangas naudojate, bet ir ar jos tinkamos atitinkamam sezonui. Net geriausios padangos tinkamai neatliks savo funkcijos, jei protektorius bus per daug nusidėvėjęs. Padangų protektoriaus gylis žiemą ir vasarą skiriasi. Nepaisant to, jog žiemą galime turėti itin šiltus orus ir sausą kelio dangą – privaloma naudoti tik atitinkamo protektoriaus gylio padangas.
Trumpai apžvelkime, kokie minimalūs reikalavimai keliami atskirų transporto priemonių grupių padangoms tiek šaltuoju, tiek ir šiltuoju sezonu.
Lengvųjų automobilių padangoms
„Žiemos sezonu“ nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. minimalus lengvųjų automobilių padangų protektoriaus gylis (įskaitant priekabas, jeigu jose įrengti stabdžiai) yra 3,0 mm. Šiltuoju sezonu nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 dienos lengvųjų automobilių padangų protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis kaip 1,6 mm
Šaltuoju sezonui tinkamos eksploatuoti padangos turi būti žymimos ženklais „M+S“, užrašu „All seasons“, „ * “ (snaigės simbolis) arba 3PMSF („kalno su snaige“ simbolis), taip pat padangos ypatingai gerai pritaikytos slidžiai kelio dangai žymimos „Kalno“ simboliu . Pastarosios būna minkšto mišinio su daug limelių
Važiuoti su dygliuotomis padangomis galima ne anksčiau nei nuo lapkričio 10 dieną ir baigti ne vėliau nei kovo 31 d. Naujų žieminių padangų protektoriaus gylis turėtų siekti 8-9,5 mm, tad su naujomis padangomis tikėtina galėsite važiuoti bent kelis metus.
Motociklo padangoms
Lietuvoje motociklų sezonas netrunka ištisus metus. Paprastai motociklininkai sezoną uždaro, dar iki prasidedant šalčiam ir tikrai anksčiau nei lapkričio 10 d. Tad ir žieminės padangos nenaudojamos. Vis dėl to Lietuvos kelių eismo taisyklėse yra nurodyta, jog nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones su vasarinėmis padangomis, tačiau tai negalioja mopedams, motociklams, triračiams ir visų rūšių keturračiams. Eksploatuoti motociklus su vasarinėmis padangomis draudžiama gruodžio-vasario mėnesiais, o kovo-lapkričio mėnesiais, jeigu bent dalis važiuojamosios dalies, kuria važiuojama, yra apsnigta arba apledėjusi. Motociklo padangų protektoriaus gylis negali būti mažesnis kaip 0,8 mm.
Krovininių automobilių, sunkvežimių padangoms
Sunkvežimių padangų protektoriaus gylis Lietuvoje priklauso nuo transporto priemonės klasės. Krovininių N1 klasės automobilių vairuotojai privalo pasirūpinti, jog padangų protektoriaus gylis nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. nebūtų mažesnis kaip 3,0 mm. N2 ir N3 klasių sunkvežimių padangų protektorius negali būti mažesnis nei 1,0 mm.
Nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. minimalus krovininių automobilių padangų protektoriaus gylis, kuomet automobilis priklauso N1 klasei yra 1,6 mm. N1 ir N2 klasių sunkvežimių padangų gylis negali būti mažesnis nei 1,0 mm.
Autobuso padangoms
Autobusams, kurie priklauso M2 klasei, minimalus padangų protektoriaus gylis nuo lapkričio 10 d. iki balandžio 1 d. privalo būti ne mažesnis kaip 3,0 mm. M3 klasės autobuso minimalus padangų protektoriaus gylis ištisus metus yra 2,0 mm. Minimalus padangų protektoriaus gylis M2 ir M3 klasės autobusuose nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. yra 2,0 mm
Kaip tinkamai išmatuoti protektoriaus gylį?
Patartina reguliariai matuoto ne tik padangų slėgį bet ir bent kelis kartus per sezoną pasižiūrėti padangų protektoriaus gylį. Geriausia pamatuoti padangų protektoriaus gylį apmatuoti specialiu protektoriaus matuokliu. matuokliu. Matuojama tiek vidinėje tiek išorinėje transporto priemonės padangos protektoriaus dalyje.
Dauguma padangų taip pat turi padangos nusidėvėjo indikatorius. Jis žymi minimalų leistiną protektoriaus nusidėvėjimą. Vis dėlto nevertėtų laukti kol bus pasiekta minimali riba, nes tuomet padangos tampa ne tik nesaugios eksploatuoti, bet ir gali grėsti bauda už KET pažeidimą ar transporto priemonės techninės apžiūros sustabdymą.
Važiuojant su netinkamomis žiemos sezonui padangomis, arba esant per mažam pagal reikalavimus protektorius gyliui (pastarasis faktorius galioja tiek šiltuoju, tiek šaltuoju sezonu) - privalomoji techninė apžiūra jūsų transporto priemonei gali būti panaikinta. Įvykus eismo įvykiui policija, draudimo bendrovės gali patikrinti jūsų padangų protektorių gylius. Jei jie neatitiks reikalavimų, jūs galime būti pripažintas kaltininku, sumažinta ar visai atsisakyta mokėti jums draudimo išmoką.
Vasarines padangas žiemą eksploatuoti draudžiama, bet šiltuoju sezonu naudoti žiemines padangas leidžiama. Apie tai kokios padangų savybės tinka kiekvienam sezonui aptarta bus kituose straipsniuose.
Minimalus protektoriaus gylio reikalavimai pagal transporto priemonėms
|
||
|
nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. |
nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. |
Lengviesiems automobiliams |
3.0 mm |
1.6 mm |
Motociklo padangoms |
0.8 mm* |
|
Krovininiams padangoms |
N1 3.0 mm N2, N3 1.0 mm |
N1 1.6 mm N2, N3 1.0 mm |
Autobuso padangoms |
M2 3.0 mm M3 2.0 mm |
M2, M3 2.0 mm |
*detaliau ankstesniame skirsnyje
Norint užtikrinti daugiau saugumo keliuose, padangomis reikia rūpinti tiek šaltuoju tiek ir šiltuoju sezonu. Reguliariai tikrinkite padangų slėgį, protektoriaus gylį, ar padangoje neatsiranda defektų ir ar nėra įstrigusių šalutinių elementų (pvz., stiklas, metalas) ir panašiai.
Saugaus važiavimo!